2021 MUCSS İngilizce Spor Yaz Okulu

2021 Yaz Okulu

Dünyayı uzun bir süredir derinden etkileyen Covid19 vürüs salgını, bizleri birçok yönden değişime zorladı. Bu değişimlerden bazıları: yaşantılarımızda zaruri hale gelen sosyal mesafeler, temas kavramımızın biçim değiştirmesi, sosyal ortamlardan izolasyon, içsel ve dışsal kaygı seviyelerimiz, iş tanımlarımız, bulunduğumuz mekanlardaki ve zamandaki meydana gelen farklılıklar ve daha nicelerini kapsamaktadır. Salgın henüz bitmiş değil ve dolayısıyla bizler henüz tedbirleri elden bırakma aşmasına ulaşmış bulunmuyoruz.

Multikültürel Spor Okulu olarak dileğimiz, son dönemlerde alınan sıkı tedbirler ve aşı uygulamaları akabinde salgının asgari seviyelere düşmesi ve yavaş yavaş hayatlarımızdan çıkmasıdır. Her birimizin bildiği üzere, bu dönemden en çok etkilenen biz yetişkinlerden daha çok çocuklarımız oldu.

Gelişim aşamasında olan çocuklarımız için dünyadaki kavramlar ve olgular farklılaştı. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımız dünyayı yeni haliyle tanımaya başladılar.

Uzun bir süre boyunca arkadaşlarından uzakta, evde bulunmak durumunda kalan çocuklarımız en çok da sosyal ilişkiler açısından etkilendi. İzolasyon sağlık açısından ne kadar elzem olsa da çocukların sosyal yaşantılarına kaçınılmaz olarak negatif etkiler getirdi. Bu süreçte çocuklarımız hem fizyolojik olarak hem de zihinsel olarak oldukça yıprandı. Evde bulunan çocuklar, hareket kabiliyetlerini kaybetti ve zihinsel olarak etkileşimleri kısıtlandı.

Pozitif bir etki olarak da insan varlığının yalnız başına olmasının ne denli üzücü ve hırpalayıcı olduğu gerçeğini hep beraber hem yetişkinler hem de çocuklar olarak gözlemledik ve yardımlaşmanın, bir aradalığın, birlikte üretmenin, beraberce gelişmenin önemini hiç olmadığı kadar çok anladık. Her hastalıkta olduğu gibi bu büyük etkiler gösteren salgında da vücut direncinin, bağışıklı sisteminin güçlü olmasını sağlayacak en mühim unsurların; spor, beslenme ve dinlenme olduğunu gözlemledik.

2021 MUCSS YAZ OKULU DEĞERLENDİRME

Multi Kültürel Spor Okulu olarak 2020 senesinde olduğu gibi bu yılda Pandemiye rağmen başarılı bir yaz okulu gerçekleştirdik. Bir çok ülkeden katılan çocuklar ile tam bir entegrasyon projesi haline gelen artık gelenekselleştiğini düşündüğümüz spor kampımız birbirinden farklı ülkeden ailelere yaz döneminde güzel ve de faydalı bir aktivite programı oldu.

İngilizce dilinde gerçekleşen 2021 MUCSS Spor Yaz Okulu programıza yine ABD, Avustralya, İngiltere, İsrail, İsveç, Fransa, Polonya, Fas, Güney Sudan, Mısır, Çekya, Yunanistan ve Türkiye’nin yanı sıra bu sene ilk kez katılan Bulgaristan Malezya, Norveç, Romanya, Polonya, Kuzey Afrika ülkelerinden yaklaşık 160 çocuğun katılımıyla sona erdi.

Basketbol, Voleybol, Tenis, Pilates, Jimnastik, Buz Pateni, Çocuk Yogası, Yüzme, Okçuluk, Binicilik, Yaratıcı Drama derslerinin yanı sıra, kültürel oyunları, el sanatlarını ve çeşitli gezileri kapsayan program sayesinde çocuklar spor ve sanat becerilerini keşfedip, geliştirirken aynı zamanda iletişim kapasitelerini de artırmış oldular. Onlarca farklı ülkeden bir araya gelen çocuklar erken yaşta kültürel alışverişi deneyimlerken bir yandan da yabancı dil öğrenme ve sosyal yaşamda pratik etme fırsatı buldu. Konfor alanından çıkıp aileden ayrı bireysel vakit geçirmenin kattığı özgüven ile çocuklar yabancı dilde iletişimi deneyimlerken sosyal yanlarını da güçlendirdi, yeterliliklerini ve sorumluluk alabilme yeteneklerini fark etti.

Her yaş aralığı için ayrı ayrı oluşturulan gruplarda yaşıtlarıyla vakit geçiren çocuklar kendilerini daha rahat hissetti ve hızlı adapte olabildi. Tecrübeli ve profesyonel eğitmenlerimizin gözlemleri ve desteğiyle beraber ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfeden çocuklar alanlarında kendilerini geliştirmek için bir adım daha atarak düzenli dersler almaya cesaretlendirildi. MUCSS spor okulu eğitmenlerimiz ve danışmanımız gelişim evresinde olan çocukların sadece temel fiziksel ve motor becerilerinin değil aynı zamanda psiko – sosyal becerilerinin öneminin de bilincindeydi. Bu doğrultuda her bir çocuk için ayrı değerlendirmeler yapılarak psikolojik gelişim farkındalığı da oluşturdu. Çocuklarını güvenli bir alana teslim eden aileler ise mutluluğunu ifade edenlerden sadece bazılarını paylaşmak isteriz;

“ Bu süreçte çocuklarımızla vakit geçiren herkese teşekkür ederiz. Sizinle harika bir yaz geçirdi, spor ve eğlencenin yanında yeni arkadaşlar edindi, bu zorlu organizasyonun üstesinden keyifle geldiniz. Gelecek yıl tekrar birlikte olmak dileğiyle!”

“ Harika bir yaz için size ve tüm ekibe çok teşekkür ederim. Çocuklar bu yaz kampta çok eğlendiler. Çocukların eğlenceli ve güvenli bir yaz geçirmesi için yaptığınız her şeyi çok takdir ediyoruz!”

“Her şey için bütün öğretmenlere ve organizatörlere çok teşekkürler. Oğuz Bilge, MUCSS’de harika vakit geçirdi. Başka organizasyonlarda görüşmek dileğiyle!”

“ Harika bir yaz için size ve tüm ekibe çok teşekkür ederim. Çocuklar bu yaz kampta çok eğlendiler. Çocukların eğlenceli ve güvenli bir yaz geçirmesi için yaptığınız her şeyi çok takdir ediyoruz!”

Kış ve Bahar kamplarımızda da dünyanın dört bir yanından çocuklarımızla, birbirinden farklı branşlarda tekrar bir araya geleceğiz. Programın hedefi başta spor, dans ve sanat dersleri ile çocukların hem eğlenerek hem de eğitimlerine ve dil gelişimlerine devam ederek dönemin yorgunluğunu ve stresini azaltmaktır. Motivasyonlarını kaybetmemek ve okul döneminde geri kaldıkları spora geri dönmek için harika bir fırsat olan kış kampımız yoğunlaştırılmış program ile tüm gün çocuklarımıza ev sahipliği yapacaktır. Bizi takip etmeyi lütfen ihmal etmeyin.

 

Hemen Ara
MAP