Kurucumuzun Mesajı…

Profesyonel ve yurtdışı tecrübesi olan uzman eğitmenlerimizle beraber başlattığımız “Multikültürel Spor Okulu” projemizi tanıtmaktan dolayı heyecan duyuyorum.

Çocukluk yıllarımda ilk ve ortaöğretim süreçlerimi Almanya’da bir yabancı olarak sosyal yaşantıyı deneyimleyerek geçirdim. Almanya’da yabancı bir ailenin çocuğu olarak arkadaşlık kurmada, sosyalleşmede çektiğim zorluklardan yola çıkarak entegrasyon içerikli bu proje ile çocuklara ve içinde yaşadığımız global topluma bir fayda sağlamak istedim.

“MUCSS-Multicultural Sports School” isimli projemiz içerisinde yer alan pek çok sportif ve eğitsel branş çocukların sevebilecekleri, birbirleriyle kaynaşmalarına, dolayısıyla entegrasyonuna yöneliktir. Ankara’da ikamet eden farklı milletlerden yabancı ailelerin çocukları veTürk çocuklarımızı kaynaştıran spor temalı bu eğitim çalışmamız, pek çok amaca hizmet ederken çift yönlü entegrasyon koşullarını da içerisinde barındırmaktadır.

Bir yandan misafir çocuklarımız hem birbirleriyle hem de Türk çocuklarla arkadaşlıklar kurarken, diğer yandan Türk çocuklarımız yabancı kültürlerle tanışarak kaynaşacaktır. Yabancı dile duydukları olumsuz önyargılarını kıracak, hayatlarına farklı pencereler açabileceklerdir. Böylelikle farklı kültürlerle tanışmanın aslında ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu görebilecekler. Bu kaynaşma sürecinde yabancı dilin iletişimde ne kadar önemli ve gerekli olduğunu öğrenen öğrencilerimiz, farkında olmadan yaşamlarına mühim bir temel yapıtaşı ekleyeceklerdir.

Yetişkin insanlar için bile zor olarak kabul edilen yabancı dil öğrenmenin küçük yaştaki çocukların genelinde anlamsız ve gereksiz olarak kabul edilirken direnç gösterilen bir eğitim olarak zorlandıkları bilinmektedir. MUCSS olarak yabancı dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu ve aslında zor da olmadığını küçük yaşta spor yaptırarak öğretiyor bu konudaki farkındalıklarını artırıyoruz.

Karşılaştığımız yaşanmışlıklardan tecrübe ile, İngilizce’ye olan tepkinin yalnızca Türk çocuklarımız ile sınırlı olmadığını deneyimledik. Fransız Alman, Koreli ve daha başka ülkeden gelen çocukların da bu projemizden eşit oranda faydalandığını, sevdikleri spor branşlarında İngilizce’yi konuşarak geliştirdiklerini ve de bu dili niye öğrenmeleri gerektiğini yaşayarak anladıklarını gözlemledik.

Bir diğer yandan, Almanya Buz Hokeyi Federasyonu ile birlikte Türkiye’ye ve de Almanya’ya faydalı olacak bir başka projemizin altyapı çalışmaları hazırlamakta olup, “MKISS – Multi Kultürel Integration Sport&SozialFörderverein” derneği ile daha önce gerçekleşmemiş çocuklarımızın geleceği içim önemli bir projeyi hayata geçirmek için çalışmalarımızı azimle yürütmekteyiz. Çocukların kişisel gelişimlerine ışık tutacak olan bu projeler ve çalışmalardan oldukça keyif alıyor, geleceğe daha ümitle bakabiliyoruz. Yakın gelecekte uyum kabiliyeti yüksek, donanımlı ve iletişim becerisi yüksek olacak bireylerin tohumunu, onlar daha çocukken atabilmek bizlere inanılmaz bir keyif ve heyecan veriyor. Çocuklarımızın yaşamında bir dönüm noktası olabilmek adına bu projelerimizin gelişmesi için çalışmalarımızı ilk günkü heyecan ve adanmışlık ile sürdürmekteyiz.

                                                                Cüneyt KOZAN

 

Hemen Ara
MAP