Bale

Bale rönesans döneminde ortaya çıkmış ve dünyaya yayılmış bir performans sanatıdır. Bale kendisine özgü adım tekniklerine ve figürlere sahiptir. Birçok dans türünü etkilemiş ve şekillendirmiştir.
Bale uzun soluklu bir eğitim gerektirir. Eğitimlerin ardından müzik eşliğinde bir özel kostümler ile sahnelenir. Bale dersleri esnasında mayolar, taytlar ve tüllerden yapılmış tütü adı verilen bir etek giyilir. Buna ek olarak, ayaklara pisi pisi ismi verilen deri patikler giyilir. Böylelikle hareketler daha belirgin şekilde görülür. Erkek bale sanatçılarına “balet” ismi verilirken, kadın bale dansçıları “balerin” olarak adlandırılır.
İleri seviye balerin ve baletler parmak ucunda dik durmaya yarayan, tahta burunlu özel bir ayakkabı olan “point” ayakkabısı kullanırlar. Başarılı dansçıların büyük bir çoğunluğu bale geçmişine sahiptir. Bunun en önemli sebepleri balenin vücuda kazandırdığı sağlam duruş tekniği ve vücut kontrolüdür.
Bale derslerine küçük yaşta başlamak çocuklara beden farkındalığı ve disiplin sağlar. Hem gelişimlerini destekler hem de el-ayak-kol-bacak koordinasyonlarını geliştirir. Derslerin başlangıcında ısınma hareketleri yapılarak vücut esnemeye hazır hale gelir ve bilinçli yapılan egzersizler sayesinde zarar görme ihtimali minimum seviyeye indirilir. Balenin klasik müzik eşliğinde yapılması çocukların müzik kulağını geliştirmek açısından oldukça etkilidir.
Çocuk balesi dersleri, çocukların yaşıtlarıyla arkadaşlık kurup sosyalleşirken fiziksel farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan bale dersleridir. Fiziksel esneklik kazanılması, duruş ve denge hakimiyeti sağlanması ile beraber, balenin temelini ve disiplinini öğrenirler. Beden hakimiyeti ve kontrolü elde edilmesi için temel oluşturan bir sınıf olduğundan ilerleyen yaşlarda katılmak isteyecekleri farklı dans türlerine adapte olmalarını kolaylaştırır. Farklı yaş grupları için uygun yaş aralıklarında sınıflar oluşturulur ve eğitmenler yaş gruplarına göre uygun müfredatlar hazırlayarak çocuklara baleyi sevdirirken fiziksel gelişimlerinin desteklenmesini sağlar.
Bale eğitiminin içinde bulunun egzersizler sayesinde içe basma, taban düşüklüğü gibi bazı rahatsızlıkların iyiye gitmesi sağlanabilir. Ayrıca, bale eğitimi sağlıklı beslenmeyi de gerektirdiğinden çocuklara dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırarak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek olur. Bale sınıfı ortamına ve ek olarak performans sanatları kültürüne küçük yaşlardan itibaren aşinalık kazanırlar. Stüdyomuzdaki temizlik ve güvenlik önlemleri üst seviyededir. Alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerimizden iç rahatlığıyla eğitim alabilirsiniz.

   Çalışma yeri ve saatleri

Bale eğitimlerimiz Turan Güneş bulvarında gerçekleşmekte olup, ön-kayıt sürecindedir. Detaylı bilgi için iletişim numaramızdan (+90) 312 806 3613) ya da wp hattımızdan bize ulaşabilir (+90) 312 806 50 01) ,güncel programlarımız için www.justdance-studio.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
https://www.justdance-studio.com/cocuk-balesi/
Hemen Ara
MAP